W dzisiejszych czasach, gdzie technika poszła do przodu i istnieje możliwość płatności bezgotówkowych, zakupy w internecie stają się coraz bardziej powszechne. Wielu ludzi decyduje się na darmowy sklep internetowy. Gotowy sklep internetowy to od kilku lat świetny pomysł na biznes. Jak się do tego zabrać?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak założyć sklep internetowy
- jak działa darmowy sklep internetowy
- co potrzebujemy do sklepu online
Jak założyć sklep internetowy?
W sklepie internetowym powinien znaleźć się towar, którego oczekują klienci. Musimy trafić w odpowiedni segment rynku. Dlatego na sam początek należy zrobić rozeznanie rynku i przeanalizować, jakich towarów jest przesyt, a których towarów brakuje. Na początku swojej przygody z e-commerce trzeba się zastanowić nad tym, jaki rodzaj towaru będziemy sprzedawać. Na początek trzeba rozpisać sobie na liście najważniejsze produkty czy usługi, które wyróżniają naszą ofertę pośród konkurencji. Sklepów sprzedających markowe ubrania, buty czy AGD na rynku jest przesyt. Należy przeanalizować problemy, które nasze towary i usługi rozwiążą, a także możliwości, które nasze produkty czy usługi zaoferują. Jeżeli produkt jest bardziej oryginalny, to wzrośnie szansa na odniesienie sukcesu. Trzeba w tym wypadku postawić na coś nietypowego i wyjątkowego.
Następnym krokiem jest wybór platformy e-commerce. Czynnikami, które wpłyną na wybór, są pieniądze, termin otworzenia sklepu internetowego czy zatrudnienie osoby znającej się na IT. Można też na własną rękę próbować utworzyć sklep lub skorzystać z gotowych szablonów. Kolejnym ważnym krokiem jest zaprojektowanie wyglądu sklepu internetowego. Istotne jest, aby zadbać o wygląd i prostotę w obsłudze sklepu internetowego. Sklep powinien być prosty w obsłudze, aby nie straszyć potencjalnego klienta. Istotne jest, aby klient miał łatwy dostęp do płatności. Gotowe szablony oferują klientowi proste i bezpieczne metody płatności, włącznie z przekierowaniem na stronę banku. Trzeba też pomyśleć o katalogu dostępnych metod dostawy. W dzisiejszych czasach jest to głównie kurier i paczkomat. Trzeba dostosować opcje dostawy pod klienta. Ostatnim krokiem jest zadbanie o regulamin i politykę prywatności. Regulamin jest wymagany przez prawo, lecz jest to też aspekt, który dodaje wiarygodności sprzedawcy.
Jak działa darmowy sklep internetowy?
Darmowy sklep internetowy działa na podstawie oprogramowań dla sklepów internetowych, które dają dostępu do kodu strony użytkownikom. Ich działanie jest prostym schematem. Każdy użytkownik może pobrać darmowe oprogramowanie i zainstalować na zakupionym serwerze. Niestety, ale takie rozwiązanie nie daje w pełni gotowego sklepu a zaledwie jego szkielet.
Co potrzebujemy do sklepu online?
Na sam początek musimy wykupić serwer z odpowiednimi parametrami technicznymi. Należy wybrać hosting, który uruchomi w szybki i sprawny sposób nasz sklep internetowy. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie oprogramowania. Ostatnią przeszkodą, która stoi nam na drodze, jest skonfigurowanie sklepu. Musimy zainstalować odpowiednie wtyczki, zaprojektować liczne integracje i stworzyć funkcje.