Praca zdalna cieszy się popularnością już od wielu lat, jednak w dobie pandemii stała się ona powszechna. Praca na odległość ma swoje zalety i wady, jednak nie sposób zaprzeczyć, że daje nam ona nowe, ogromne możliwości. Jak wygląda szukanie pracy zdalnej? Przed jakimi wyzwaniami staje osoba pragnąca pracować w ten sposób?
Poszukiwania pracy zdalnej – porady dla początkujących
Szukane pracy zdalnej jest uzależnione od zawodu, który wykonujemy. Jeżeli interesuje nas praca zdalna na etacie dla jednego pracodawcy, szukamy jej w taki sam sposób jak zajęcia stacjonarnego. Jeżeli jesteśmy księgowymi lub informatykami, aplikujmy tylko do firm, które pozwalają swoim pracownikom pracować z domu. Być może nie jesteśmy zainteresowani pracą dla jednej firmy. W takiej sytuacji możemy szukać pojedynczych zleceń (na przykład na tworzenie stron internetowych lub grafik). W sieci funkcjonuje coraz więcej portali dla freelancerów, na których można znaleźć bardzo atrakcyjne zlecenia. Innym sposobem na rozpoczęcie pracy zdalnej jest założenie własnej działalności gospodarczej. Praca początkującego przedsiębiorcy zazwyczaj nie różni się wiele od pracy freelancera.
Praca zdalna – gdzie pracować?
Praca w Częstochowie, a może na plaży w Kołobrzegu? Charakterystyczną cechą pracy zdalnej jest to, że może być ona wykonywana w dowolnym miejscu. Możemy pracować zdalnie i podróżować. Taka praca jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie ciszę, spokój i niechętnie opuszczają domowe zacisze. Jeżeli jesteśmy pracownikami zdalnymi powinniśmy zastanowić się w jakich miejscach pracuje się nam najlepiej. Czy jesteśmy bardziej efektywni, gdy swoje obowiązki zawodowe wykonujemy w kawiarni, w swoim domu na kanapie, w biurze coworkingowym czy w bibliotece? Warto jest spróbować różnych wariantów i wybrać jeden lub kilka, które pasują nam najbardziej.
Jakie są zalety pracy zdalnej
Zdalna praca ma tyle samo zalet co wad. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to co będzie zaletą dla jednej osoby może być poważną wadą dla innej. Zdecydowanie wielką zaletą pracy zdalnej jest niezależność. To zazwyczaj pracownik decyduje o tym ile i gdzie będzie pracować. Praca na odległość pozwala nam na podróżowanie i zwiedzanie świata. Dla części osób dużym atutem będzie fakt, że nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z szefem i współpracownikami (zdarzają się sytuacje, gdy osoby, z którymi spędzamy większość czasu w pracy odbierają nam nie tylko radość z wykonywania zawodowych obowiązków, ale też radość życia – pracownik zdalny nie ma takich problemów). Wykonując swoją pracę zdalnie nie musimy wstawać o świcie i spędzać długich godzin w korkach lub komunikacji miejskiej. W rezultacie możemy zaoszczędzić czas i pieniądze.
Dowiedz się więcej na https://praca-czestochowa.eu/
Jakie są wady pracy zdalnej
Choć niektórym trudno jest to sobie wyobrazić, praca na odległość może mieć wady. Z pewnością nie jest to styl pracy dla każdego. Bardzo często zdarza się, że pracownicy zdalni nie są w stanie oddzielić życia prywatnego od życia zawodowego. Dotyczy to szczególnie osób pracujących w domu. Nie wszyscy są w stanie zmobilizować się do pracy w konkretnych godzinach. Gdy nie musimy wykonać danego zadania do godziny 12 (bo otrzymaliśmy takie polecenie od szefa i wiemy, że będzie on chciał to sprawdzić), istnieje prawdopodobieństwo, że spędzimy nad nim cały dzień, a może nawet połowę nocy. Pracownicy zdalni często zmagają się z samotnością. Dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających na wsiach i w małych miejscowościach, która nie mają możliwości iść popracować do biura coworkingowego lub kawiarni. Zdarza się, że przez cały dzień nie mają się oni do kogo odezwać, a ich kontakty społeczne ograniczają się do spotkań z rodziną. W niektórych przypadkach zdalna praca doprowadza do skrajnego zaniedbania. Są osoby, które przez cały dzień pracują w piżamach. Nie muszą się dobrze ubierać i dbać o siebie, gdyż i tak nikt ich nie ogląda. Nie trudno się domyślić, że taka sytuacja w dłuższej perspektywie czasu może mieć opłakane konsekwencje.