Wielu przyszłych informatyków, tuż po ukończeniu szkół średnich i wyższych rozgląda się za pracą. Będąc na studiach informatycznych wie się już mniej więcej, w jakim kierunku chce się rozwijać. W przypadku technikum lub liceum, sytuacja nie jest już taka klarowna.
Często próbujemy uczyć się wszystkich języków programowania, aby kojarzyć każdy z nich. Znając po trochę ze wszystkich języków, nie napiszemy działającego i bardziej rozbudowanego programu. Warto jest więc obrać konkretną trajektorię i brnąć w nią aż do pełnego jej opanowania. Ciekawym i godnym polecenia może okazać się narzędzie zwane WordPress.
Czym jest WordPress?
WordPress jest najprościej mówiąc systemem zarządzania treścią. Nie jest to więc język programowania, ale narzędzie, które łączy w sobie kilka najważniejszych języków odpowiedzialnych za strukturę strony www.
Platforma ta utrzymuje się już bardzo długo, a jej początkowym założeniem było tworzenie blogów. Teraz opierają się na niej struktury obszernych stron internetowych wielkich korporacji i nie zanosi się, aby coś nagle przestało funkcjonować. Oprogramowanie działa na licencji Open Source, a to znaczy, że można korzystać z niego i wprowadzać zmiany bez proszenia kogokolwiek o pozwolenie.
Odnośnie tworzenia stron na WordPressie trzeba zaznaczyć, że można wprowadzać zmiany zarówno w sposób graficzny, jak i przy użyciu kodu. Sporą zaletą tego systemu CMS jest dostęp do panelu administracyjnego oraz panelu sterowania witryny. Umożliwia to wprowadzanie zmian w każdym momencie, a zmiany te od razu będą widoczne na stronie.
Jakie umiejętności powinna posiadać osoba pracująca na tym CMS?
Dobry developer WordPress’a powinien doskonale poruszać się po panelu edycji strony i znać dokładnie miejsce każdej opcji. To jednak nie wszystko. Konieczna jest również znajomość kilku najważniejszych języków programowania, dzięki którym wiadomo, co dzieje się w całym kodzie strony.
Najważniejszym językiem programowania w tym przypadku jest PHP. To głównie on odpowiada za złączenie całej struktury strony z bazą danych. Warto również zaczerpnąć podstaw MySQL, aby sprawnie wyszukiwać przy użyciu kodu informacje o danych w bazie. Nie można zapomnieć o znajomości struktur do wizualnego tworzenia strony, a mianowicie klasycznego HTML i CSS.
W przypadku developerów wordpress praca sama szuka ludzi. Na rynku widnieją tysiące zleceń, a stawki dla operatorów tego systemu zarządzania treścią są naprawdę spore.
Skąd czerpać wiedzę o WordPress?
Stare powiedzenie mówi jasno, a mianowicie “dla chcącego nic trudnego”. Wiedzy z zakresu pracy na WordPressie jest naprawdę sporo w samym internecie. To właśnie z niego możemy nauczyć się niemal wszystkiego, gdyż znajduje się tutaj ogrom informacji związanych z tym systemem CMS.
Gdyby jednak w dalszym ciągu było nam mało, możemy iść do biblioteki lub księgarni i tam zaopatrzyć się w stosy książek o nauce WordPressa. Istnieją również różnego rodzaju dokumentacje, które możemy znaleźć na stronach uczelni wyższych. Z tego źródła także dostaniemy sporo precyzyjnych tłumaczeń odnośnie danych zagadnień z zakresu tworzenia stron.