Szukając najbardziej znanego na świecie twórcy horrorów, na pewno na myśl przychodzi od razu Graham Masterton. Ma on na swoim koncie nie tylko kilkadziesiąt powieści z tego gatunku, ale również liczne opowiadania. O czym opowiadają horrory Mastertona? Co warto wiedzieć o tym autorze? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Kim jest król horroru?
Graham Masterton urodził się 16 stycznia 1946 roku w Edynburgu. Niedawno obchodził zatem swoje 76 urodziny. Swoją karierę rozpoczął od szkolenia dziennikarskiego, po którym zaczął wydawać magazyn dla mężczyzn – „Mayfair”. Bardzo wcześnie, bo w wieku 24 lat został redaktorem naczelnym magazynów „Penthouse” i „Penthouse Forum”. Swoją pierwszą powieść wydał dopiero w wieku 30 lat. Zadebiutował książką „Manitou”, opowiadającą o indiańskim szamanie narodzonym na nowo we współczesnych czasach, aby zemścić się za krzywdy doznane z ręki białego człowieka. Jego wejście na rynek czytelniczy okazało się strzałem w dziesiątkę. Powieść szybko trafiła bowiem na listy bestsellerów. Ten i kolejne horrory Mastertona rozchodziły się w ogromnym nakładzie.
Horrory Mastertona – które warto znać?
Graham Masterton ma na swoim koncie kilka znanych cykli horrorów. Pierwszym był oczywiście cykl Manitou, mający dzisiaj siedem części, z czego ostatnia została wydana w 2014 roku. W księgarniach można też znaleźć serię Wojownicy Nocy, która ma dzisiaj pięć części. Warto także wspomnieć o cyklu Rook, który obejmuje aż osiem części. Poza tym Graham Masterton tworzył kilka krótkich cykli, w tym Sissy Sawyer, Nathan Underhill, a także Jerry Pardoe i Dżamila Patel. Obok serii powieści horrory Mastertona były też ujmowane w postaci pojedynczych książek. Spośród nich na wyróżnienie zasługuje z pewnością Dżinn, Kostnica, Demony Normandii, Wyklęty, Podpalacze ludzi, Pogromca wampirów, Piąta czarownica i Muzyka z zaświatów.
Graham Masterton – co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Grahama Mastertona należy jednak kojarzyć nie tylko jako genialnego twórcę horrorów. Napisał on bowiem także kilka powieści historycznych, poradników seksualnych, a także thrillerów. Spośród tych trzecich na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim cykl z Katie Maguire. Za swoją twórczość Graham Masterton był wielokrotnie nagradzany. Horrory Mastertona przyniosły mu chociażby nagrodę Special Edgar od Mystery Writers of America oraz Srebrny Medal od West Coast Review of Books. Został też jedynym niefrancuskim zdobywcą prestiżowej nagrody Prix Julia Verlanger. Prywatnie Graham Masterton mieszka natomiast w Surrey w Anglii i wiedzie całkiem spokojne życie. Ma trzech synów, a jego żona Wiescka zmarła 27 kwietnia 2011 r.